RICHÁRD TESTVÉR KONGÓI BETEGEKÉRT ALAPÍTVÁNY

A belgiumi OWW NGO-nak /non profit szervezet/ kis szemészeti klinikánk sokat köszönhet. Nagy mennyiségű fogyóeszközt és számtalan műszert kaptunk tőlük ingyen, sőt, még a szállítást is ők állták évekig. Valahogy adósnak érezvén magunkat, amikor beindították a Basankusui missziót, (6 évvel ezelőtt) nagy örömmel csatlakoztam hozzájuk. Egy ilyen misszió általában 2 hét, amikor egy kb 12 fős stáb érkezik Basankusuba, az őserdő közepébe, felállítja a szemészeti kórházat és elkezd dolgozni.

DSCF7133Poids
A 2019-es misszióra belga részről 2 szakorvos, 3 rezidens (szemésznek tanuló orvos), 1 műtős szakápoló, 3 fő a refrakciót és a szemüvegfelírást és kezelést biztosító lelkes tag és a főnök, Yann-ból állt. Hozzájuk csatlakozott a Mbuji Mayi-i kis csapatunk, én, Tamás, Simon Pierre doktor és Patient, aki nálunk a műtőben a főember.

-Minek ide ennyi orvos? Kérdezheti valaki, nos, a misszió kezdés előtt közölték Basankusuból: már 3500 előjegyzett beteg van! Persze, ilyenkor nem kell megijedni, mert sokan kétszer is feliratkoznak, mert a lényeg, hogy valahogy sorra kerüljenek… Ráadásul az idei misszió rövidre sikeredett, mert csak 9 munkanap volt!

DSCF7189DSCF7134
Aránylag sima, de 3 és fél órás repülőút után érkeztünk Basankusuba. Ilyenkor mindig megdöbbent a végtelen őserdő, órákig csak a zárt dzsungel fölött repülünk. Nos, itt lepottyanni, nem volna túl jó. Persze, helyenként vékony ösvény, majd egy falu látható. Elképesztő területek víz alatt, mondják is, hogy a világ első édesvíz készlete a kongói medence.
A fogadtatás nagyon családias, a kórház személyzet, a nővérek és még atyák is vannak, akik a súlyos napsütés alatt fogadnak minket.

DSC 2374DSC 2530

DSC 2716 DSC7704
Nem akarom részletezni az eseményeket, de a kipakolás és a rendelő, szemüveg-szalon és a műtők felállása pár órát vett csak igénybe. Másnap korán, mát 7 órakor indult a rendelés. Mindeközben az én feladatom a műtő beindítása, ahol a legnagyobb gond idén is az autokláv volt. Egy régi rendszerű autoklávval próbálkozom, amiben valami szelep rendetlenkedik, időnként jó, és lefut a ciklus, de van, hogy valami elakad benne, ilyenkor kipárologtatja a vizet, és a ciklus leáll.

DSC 2718DSC 2985
Ez így cikis, mert a sterilitás kardinális jelentőségű. Figyelmem egy új típusú masinára terelődik, ezt Yann tavaly küldte, de nem sikerült még eddig beüzemelni. Próbálom, hátha jó, szépen zümmög és duruzsol, de valami nem OK, mert a nyomás nem akar semmiképp emelkedni. Mi lehet a baj? Lekapom a tetejét, az első árulkodó jel, az egérkaki és a behordott magok… itt bizony egerek tanyáztak. Ilyenkor a kábeleket kell végignézni, mert ezek az állatkák imádják rágcsálni a szép színes vezetékeket.

DSC 3108DSC 3217
 DSC3827 DSC4072
Szerencsére látszik, hogy csak pár napig vagy hétig tanyázott az állat ott, hála valószínűleg a bőségesen kiszórt méregnek, amit elmenetelünk előtt gondosan kiraktunk. Meg is találtam, pont a vizet szabályzó szelep vezetéke volt elrágva, e miatt nem ment víz a cilinderbe és e miatt nem tudott a masina gőzt csinálni, e nélkül pedig nem lehetett nyomást előállítani. Semmi perc alatt megforrasztva, szuperül beindult a masina, és ez után zsinórban mehetett a munka!

 DSC4222 DSC4586
A 10 nap alatt kb 3200 beteget vizsgáltunk és 270 műtétet végeztünk (3 mikroszkóppal) Első beteg a rendelésen a Püspök Atya volt. Szépen fejlődő szürkehályogot találtak nála. Jó, mondta, ezt már tudom, mert Belgiumban megállapították és meg akarták operálni. De én mondtam nekik: majd Basankusuban, nálunk! Na, erre csak csodálkoztak a belga kollegák. Mi? Micsoda szemészet van ott, az őserdőben!?

Így esett, hogy Krystine kollegina, aki őt vizsgálta mondta neki: akkor majd a Richárd operálja magát… Mondhatom, az ilyen feladat nem szorongás nélküli, de megtisztelő feladat. A püspök Atya egy alacsony, sovány és végtelenül szerény ember, komolyan, jól esik vele beszélgetni és vele lenni. Mint egy bárány, olyan engedelmes volt, és minden igen jól sikerült. Másnap már 1.0-es lett a látása!

 DSC7537 DSC7695
Micsoda tanúságtétel és bizalom felénk, ezt mindenki jól megjegyezte és értékelte. A 10 nap gyorsan elrepül, minden nap este 7-8 ig operálunk, majd egy jól megérdemelt chips és sör… és a vacsi. A misszió egyik csúcspontja általában a vasárnapi csónakázás a kristálytiszta folyón, csodálatos színekkel, és a Bonobó majmok vizitje a rezervátumban. Igen, csakhogy Yann kér, állítsuk be az általa küldött elektromos generátort a Procure-on. Igen, Yann még ilyenre is gondolt, hogy vegyen egy szuper 13 KVA-s generátort a Procure részére. Látom rajta, hogy nagyon szeretné látni és élvezni az új generátor fényét…
Természetesen igent mondok neki, és vasárnap kisingben nekilátunk. Kb 2 órás munka lesz, gondolom, a délutáni kiruccanásra pont jók leszünk.

 DSC5056 DSC5308
 DSC5529 DSC5717

 DSC5905 DSC4887
Persze, ez a becslés totálisan téves volt, nyakig feketén, kormosan még du 4 órakor is azt kerestük, mitől csapódik le a biztosíték az egyik fázison… Végül sikerül, de sajnos a csónakázásról vérző szívvel le kellett mondanom. Sebaj, majd máskor, úgyis, a minket kísérő András mindent vett, e miatt én szinte nem is fotóztam…

 DSC4642 DSC4681
Kisebb ünneplés után búcsúzunk és jön értünk a gép. A visszaút rázós, gépünk viharokat kerülget, sőt nagy kerülőt csinálva a Kongó másik oldala felől közelítve érkezik Kinshasába, és száll le teljesen simán. Megérkeztünk, és ilyenkor mindenki fellélegzik…

Örülök, hogy a COR-ból négyen tudtuk ezt a missziót támogatni, hogy a belga csapat elismerően nyilatkozott a mieinkről, sőt, püspök Atya kérésére a Basankusu-i kórházból vállaltuk, hogy két ápolót 3 hónap alatt a szemészet alapjaira kiképezzük, ami megvetheti egy elsődleges ellátás alapjait Basankusuban. Ez a jövő, hogy valami beinduljon előkészítve így a többi missziót.
Kis pihenő után csapatunk Andrással Mbuji Mayi-ba indult, ahonnan Kabinda és Tshofa a cél.
Richard, 2019 április

Az első 4 kép kivételével a képeket készítette: Hajdú D András.