RICHÁRD TESTVÉR KONGÓI BETEGEKÉRT ALAPÍTVÁNY

A hajó pontban 6 órakor kötött ki, ránk már várt a kórház kocsija, mindent bepakolva azonnal a szálláshelyre mentünk. Innen gyors átöltözés után, irány a kórház.

kivuruankorhaz

 Dr Deo, Patient, dr Simon a Kivu tó partján, a háttérben már Ruanda hegyei látszanak. Mögöttem a kórház ahová jöttünk 2 hetes misszióba.

Tervünk az volt, hogy gyors kipakolás és berendezkedés után még aznap operáljunk kb 10 beteget, hiszen Deo állította, már sokan várnak ránk. A kórházba érve jön a meglepetés. A műtő egy jól szervezett, jól működő egység, fiatal dinamikus vezetővel, aki 10 perc alatt körülvitt minket és rám igen jó benyomást keltett. Több, jól működő autoklávval végzik a sterilizálást, ez a műtőkben a legfontosabb, és azonnal látjuk, hogy itt ezt nem hanyagolják! Kapunk egy termet a misszió idejére. Második kellemes meglepetés, hogy szemem megakad egy operációs mikroszkópon.

wildmikrbetegek

Wild operációs mikroszkóp, Leika optikával, öröm volt ilyen jól felszerelt kórházban dolgozni! A betegek a kötés levételére várakoznak a folyósón.

-Ezt a fül műtétekre használja a fül-orr-gégész. Nahát, fantasztikus, pont ugyanaz, mint amit mi, szemészek használunk, és egy igen jó márka! Azonnal beállítom és lecsekkolom, igen jó állapotban levő WILD, a világ egyik legjobb márkája. (Leica optikával) Ha ezt előre tudom, egy bőrönddel kevesebbet cipelünk magunkkal… A műtétes ápolónkat otthagyva (Patient) átmegyünk a rendelőbe és belevágunk a műtendő betegek vizsgálatába. Jó sokan vannak, és többen jönnek és üdvözölnek Swaheli nyelven. No, én csak hebegek, de igen jól esik és kezdem fölmérni, hogy itt lesz rengeteg munkánk. Amennyiben az első műtétes napok jól sikerülnek, érezhetően sok beteg lesz. A rendelő épület egy régi, igen rosszul tervezett épület, ahol szűk folyosón ülnek a betegek és alig lehet elférni. Azonnal bedugul, megtelik. A szemészetnek van 4 terme, de a folyosó végén fül-orr-gégészet és egy másik teremben fogászat is működik bezsúfolva. Kb 12 körül hívnak a műtőbe, és lezavarjuk a 9 előjegyzett beteget. A szürkehályogot egy új, könnyű műszerrel operáltam. Kicsit tartottam tőle, mert ez volt az első eset, hogy ezt használtam, de gyorsan ráérezve nagyon megszerettem. Könnyű, rendkívül hatékony, talán kicsit lassú masina, az egész misszió alatt 145 szürkehályogot operáltam vele, nagyon jó eredménnyel.

Esténként Deo elvisz minket kicsit kikapcsolódni. Ücsörgünk és beszélgetünk. Elmeséli, hogy 4 évvel ezelőtt a kórház igen rossz állapotban volt. Kicsit rátelepedett az oktatói gárda, a főbb posztokat professzorok látták el. A gazdasági vezetés nagyon rossz volt, állandóan pénzhiánnyal küszködtek. A kórház egyébként egy állami intézmény, amit a Katolikus egyház kezel. Nos, sikerült lecserélni az idős gárdát egy fiatal csapattal, akik nagy része Belgiumból jött vissza. Digitalizálták a számvitelt, minden osztály élére szakorvosokat szerződtettek. Ez itt, Kongóban nagy szó, általában általános orvosok bütykölnek mindent, össze-vissza. Európai kapcsolataik révén sikerült igen jó felszerelést kapni, így találhattunk például szemészeti mikroszkópot a műtőben. Egy éve sikerült a kórháznak CT-t szerezni, és működtetni. Több orbita tumoros beteget mutatnak ottlétünk alatt, micsoda könnyebbség, hogy az ember láthatja a daganat határait, meddig terjed, milyen mélyre és milyen állagú az elváltozás.

alconrolSimon
Alcon cég Infiniti műszere, gyereket operálok altatásban. Simon Piérre munkában.

Harmadik nap találok a műtőben egy szemészeti csúcs-műszert. Az Alcon cég Infiniti nevű szürkehályog sebészetre használatos, ez előtt 5 évvel a világ egyik legjobb műszere volt. Deo-t faggatom: ehhez a műszerhez hol vannak a kellékek? A phaco kézifej, a kazetták, stb… Kiderül, vannak kazetták, szép számmal, de semmi egyéb. Gyorsan beállítom, és tényleg, működő műszer, csak a kézi darabok hiányzanak. Ez most olyan, mintha lenne egy Rolls Rolls, csak nincs hozzá kormány. Azért a fiatalok szürkehályogját meg tudtam vele operálni, mert ott csak egyszerűen az ember leszívja a lencsét. Hát most már elmondhatom, hogy én is operáltam Infiniti készülékkel!
Eszembe jutott az őszi belgiumi körutam, több szemészeti műtőben is voltam és döbbenten láttam, hogy sok helyen több cég különböző gépe áll. Elképesztő, lejön az X orvos, ő Alcon géppel operál, majd az Y, Ő Baush+Lomb-al. Ezeknek a masináknak kb 100.000 Dollár az ára…Ezt még lehet variálni a mikroszkópokkal is. Van aki Leicával, van, aki Zeiss-el operál. Persze, ez a mi szerencsénk, amikor kijön az újabb műszer, a régit egy ideig tartogatják biztonságból, majd egyszer csak odaadják, hadd menjen, legalább lesz több hely…
Jelenleg mi is egy ilyen kapott műszerrel operálunk a COR-ban.

latokeserny

Újra lát a beteg. Esernyős motoros...

Első nap 10 beteget operálunk, majd ez a szám folyamatosan emelkedik, 15, 19, 23. Látom, hogy a trend meredeken emelkedik, ez az igen jó eredményeknek köszönhető. Az utolsó hivatalos műtétes napon 35! beteg szorong a műtő előtt. A rádióban minden nap hirdetik csapatunk működését, pedig Deo-nak mondtam, ezt le kell állítani, mert hamarosan indulunk vissza. Nagy meglepetésünkre az ENSZ vállalja az utaztatásunkat visszafelé. Ez anyagilag nagy könnyebbség, ha tényleg sikerül, én kicsit kétkedve fogadom a hírt, mert az ENSZ rendszerben elsőbbségben az ő személyzetük utazik, és amennyiben van hely, veszik fel a többieket.

erkkilakaosz

A szállásunk ablakából gyönyörű kilátás nyíilik a városra. Hajmeresztő a Bukavui forgalom...

Hétvégén Deo elvisz minket kicsit kirándulni, na, nem gyalog, hanem kocsival szép helyekre. Tényleg gyönyörű a környék, turisztikailag nagyot lehetne kaszálni, amennyiben teljes béke van és lehet utazni. Egyébként Bukavu város érdekes hely. A tó déli csücskét hegynyúlványok szaggatják meg, és erre épült a város. „Olyan, mint egy kéz öt ujja”-mondják, és tényleg, találó. Ez a földrajzi adottság erősen meghatározza az utak vonalát és rajzolatát. Vannak is jó nagy dugók, sok az autó és rengeteg a motor. Aki gyenge idegzetű, az reggel vegyen be nyugtatót, különben szívrohamot kap. Itt Kongóban sokszor megállapítom, a tér, gravitáció, mintha másként működne, mint nálunk, Bukavuban meg azt gondoltam, hogy az Őrangyalok külön edzett hada sürög, annyira meredek dolgokat láttam. Egy biztos, nem mernék vezetni a városban. Az egyik forgalmas kereszteződésben van egy lámpa. Figyelem, hogy senki nem tartja be a lámpa komplikált, inkább érthetetlen jelzéseit. Mikor megemlítem, Deo csak annyit mond: „mondtuk a rendőröknek, hogy ezt nem lehet érteni, és mindenki csak megy, ahogy tud…” ennyi magyarázat elég, és tényleg, ott állnak a rendőrök egész nap, a kocsik meg mennek saját belátásuk szerint, a lámpa meg teszi a dógát… Tessék látni…

kavalkadBetonvas

A közlekedési lámpa csak díszlet, mindenki megy saját belátása szerint, a rendőr ezt nyugodtan szemléli. Jó kis betonvasak, ebből kéne nekem most 6 tonna a ciszternához...

Szállásunkról gyönyörű a kilátás. Egyenesen a tóra és a katedrálisra látunk. Reggelente kinyitva az ajtót csuda környezetben kávézunk. Persze, a házak nagyon egymásra építtettek, gondolkodom, hogy áll ez így meg, nincs errefelé erózió? Deo megnyugtat, hogy a talaj jó, és ritka, hogy ilyen gond legyen. Sok a 3-4 szintes ház, Ő is épp építkezik, álma, hogy 4 szinten lakást, lent boltokat, majd fönt, a harmadik szinten a másik utcából magánklinikát építene. Építkezni Bukavuban kb 1/3 annyiba kerül, mint Mbuji Mayi-ban. Az utcán itt-ott látni jó nagy betonvas halmokat. Fájó szívvel nézem, nekünk Mbuji Mayi-ban hamarosan kellene 6 tonna betonvas, és alig lehet kapni, az is jó drága…
Meglátogatjuk a Katedrálist. Gyönyörű és különleges építmény. Lenyűgöz a kupola statikája, nem is értem, hogy áll meg ez így… A Katedrális előtt állítottak egy mauzóleumot, itt ugyanis aránylag rövid idő alatt 3 püspök halt meg, kettő közülük vértanúként. A háborús hónapok emlékét hordják ezek a sírok.

katebukpuspok

katedral

DSCF44
Indulás előtti napon, Vasárnap a Jezsuiták által fenntartott csodálatos félszigetre megyünk Misére. Persze, a végén bemondják, hogy Hardi Richárd és csapata szemészeti misszióban vannak, én süllyedek el, hogy még mindig hirdetik, amikor másnap már indulnánk vissza…

kitortliszt

Kitört kerekű kisbusz, megszokott látvány Kongóban. Lisztes zsákok az utcán, csak az eső ne jöjjön....

A visszaút legyen a harmadik fejezetben…