RICHÁRD TESTVÉR KONGÓI BETEGEKÉRT ALAPÍTVÁNY

 Már több mint 4 hónapja, hogy birtokba vettük a szemészeti kórház újonnan elkészült épületeit. Tiszta, rendezett körülmények között tudunk végre dolgozni, új műszerekkel, melyek a legmodernebb technikát képviselik.

mutohhmuto
Szemben a műtő vagy "magyar ház" melyet 100%-ban Hungary Helps adományból építettünk, jobb oldalt a kórterem. Jobb oldali kép: műtő épülete.

Kis klinikánk történetében hatalmas lépéseket tettünk az utóbbi hetekben. Felavatásra került a műtő és vele a még építés alatt álló bent fekvő épület. Mindkettő a Hungary Helps program keretében kapott támogatásnak köszönhetően épült meg. A kapott segély felhasználásánál a hangsúlyt az építkezésre és a műszerfejlesztésre helyeztük. A Covid helyzet miatt a missziók támogatására fordított rész a háttérbe szorult. Sebaj, majd behozzuk a lemaradást, amint szabadabban és biztonságosabban lehet utazni az országban.

2453724564

Beszédet mond Azbej Trisztán Államtitkár Úr az ünnepélyes átadó ünnepségen. Tőle balra Hardi Títusz bencés szerzetes, az alapító és az alapítvány képviseletében. Jobb oldali kép: beszédet mond dr Simon Piérre Kasongo Builu a COR igazgatója. Orvosi tanulmányait az alapítvány támogatásával végezte el.

Az álom, melyet immár több mint 10 éve dédelgetünk, lassacskán valóra válik. A szemészeti kórház hónapokon belül átadásra kerül. Az európai színvonalú műtő, kulcsra kész állapotban várja a betegeket. A kórterem tető alatt és jelenleg belső munkálatok folynak. A napelempark beüzemelve- igaz még csak 50%-os kapacitással- működik. A  műtő és kórterem rákötése után már 100%-ban biztosíthatja a kórház áramellátását. Köszönet érte mindenkinek, akik imában és anyagiakkal támogatták munkánkat, köszönet a Hungary Helps adománynak melynek köszönhetően a műtő, kórterem és napelempark megépült. A műtő épület a "MAGYAR HÁZ"! Köszönet a Lumiére pour le Monde támogatásának mellyel a fogadó épület, rendelő, mosoda-garázs-raktár épületek és ciszterna felépült. Amire a kezdetekben nem is gondoltunk, az "egyéb" költségek tetemes összeget emésztenek föl. Vízelvezető hálózat, kerítés, kapuk, járdák, kert, és még sorolhatnám az egyéb költségeket. 

DSCF4203DSCF4218
Sikerült helyben, Mbuji Mayi-ban polcokat venni. Ezek összeszerelése nem ördögi feladat, de valamennyi odafigyelést és precízitást igényel. Nos, elsőre nem is sikerült túl jól. Az 1-es számú műtőben vagyunk, itt lesz a cataracta és a retina sebészet fő harctere. Külön nyugati minőségű inox asztalokat is rendeltünk, biztosítva így a sterilitás iránti igényeket.

Áprilisban szerencsésen megérkezett a 24 db zselés akkumulátor Mbuji-Mayi-ba. 

aksikaksik2

A COR szemklinika áramellátása nagy kihívás a kongói viszonyok között. A városi hálózati áram 5%-ban elérhető! Erre számítani egy orvosi intézményben nem lehet! E miatt elsődleges fontosságú az elektromos generátor által biztosított energia. 2019-ben a Hungary Helps adományból vásároltunk egy új 45 KVA-s generátort, hogy a régi, 12 éves generátort lecseréljük. A generátorok működtetése költséges és nem környezetbarát, így született az ötlet egy napenergia rendszer telepítésére. A Hungary Helps program keretében külön projektként elfogadott kérvény lehetővé tette ezen terv megvalósítását.

generatordrnapele

A 2019-ben vásárotl generátor mely 2020-ban érkezett Mbuji-Mayiba. Jobb oldali kép: a napelempark tervezett helye. Kép: Richárd testvér, 2020 ősz


Újabb fázisához érkezett a műtő építése, az elkészült belső burkolás után elérkezett az én időm: a kapcsolótáblák, csatlakozások beszerelése. Ezt a munkát nem engedem át senkinek magam csinálom nagy örömmel!

15547155

Átadásra került a mosoda-garázs-raktár épülete, mely a Lumiére pour le Monde támogatásávalt készült el. A nevében jelzett funkciók mellett egy nagy szerelőműhely is helyet kapott benne, ami a későbbiekben igen hasznos lesz.

 DSCF9647DJI 0027
A műtő épülete.                                                                                                Drónos felvétel: az átadott garázs-mosoda-raktár épülete, előtte a bentfekvő alap látható.

Az építkezés távollétemben is szépen halad, melyet James a COR mindenese szorgalmasan dokumentál felém videók, képek és hangfájlok segítségével. Sikerült Mbuji-Mayiban jó minőségű hullámpalát vásárolni, igaz, hogy piros szinben, de ezt ügyesen átfestették zöldre, így teljes az összhang a már elkészült fogadó és rendelő épületekkel.

255 30318 4
A műtő épületének tetőszerkezete készül. A műtő a Hungary Helps, míg a mosoda -garázs-raktár épülete a Lumiére pour le Monde adományból épül. 

A műtő építésével párhuzamosan épül a mosoda, garázs, raktár épület. Míg előbbit a Hungary Helps adományból építjük, a mosoda a Lumiére pour le Monde támogatásával készül. Íme néhány kép az építkezésről, mely távollétem alatt is szépen halad. Hála az Úrnak, Mbuji-Mayi-ban a koronavírus még nem jelent meg, noha Kinshasában már rohamosan terjed a járvány.

IMG 2020IMG 2021

2020 februárjába megépült a „főzőhely-technikai kisház”. A paillotte formájú házikó félkörében főzésre használható tér lesz. Felül kémény. A másik félkör zárt, benne a vízellátáshoz és a vízkezeléshez szükséges szerelvények kapnak helyet. A főzőhelyiség-technikai kisház 100%-ban a Hungary Helps adományból épült.

alaplapepull
A szivattyúház-főzőhelyiség aljzatbetona.                                                                                 Készül a tető.

Miután elkészült közel 60 000 db préselt tégla, folytatódhat az építkezés. A műtő épületét a Hungary Helps adományból, míg a kiszolgáló épületet és garázst a Lumiére pour le Monde belga non profit szervezet támogatásával építjük. Ezekkel párhuzamosan készül a szivattyúház és afrikai főző helyiség, ahol a betegeket kísérő hozzátartozók főzhetnek. A bal oldali képen a műtő épülete látható, a jobb oldali képen balra az épülő műtő, középen a kiszolgáló épület garázs. A piros fehér zöldre festett tető a ciszterna felé épített paillotte /afrikai pihenőház/ teteje. Drónos videó az építkezésről.

DJI 0005DJI 0012

A műtő épületének lebetonozott padló szintjén most gyártják a téglákat. A téglákat helyi vörös földből 7% cement hozzáadásával egy bérelt présgéppel állítjuk elő. Már 12 000 db tégla elkészült, még 3x ennyire van szükség az épületek falazásának megkezdéséhez.

DSCF3538DSCF3535

Szeptemberben kezdték el a műtő alapozási munkálatait. Az eredeti tervhez képest  a fogadó és rendelő épületével nem párhuzamosan, hanem merőlegesen lesz elhelyezve. Fedett folyosóval lesz összeköttetésben a rendelővel. Ezeket a munkálatokat 100%-ban a Hungary Helps adományból fedeznénk.

hhplakDSCF2083

A delegáció tagjai március eleji látogatásuk alkalmával a még üres telekrészen. Jobb oldali kép: a műtő alapozási munkái elkezdődtek.

Az életet adó víz tározására szolgáló ciszterna befejező munkálatait a Hungary Helps adományból fedeztük. A ciszterna-paillotte- víztorony építés igazi nemzetközi összefogás eredménye: Association Alliance Internationales France, Béres János, St Denis Paris Egyházmegye és a Hungary Helps adományokból épült fel. A tervek az Építőmíves Kft, a Kenese kft és a Lanterv Kft adományaként készültek el, ők gondosan nyomon követték a munkálatokat és jótanácsaikkal segítettek. A hatalmas munkához 30 000 liter vizet hordott a lakosság 20 literes kannákban biciklin, 67 m3 betont kevertek ki kézzel a munkások, 600 zsák cementet használtak fel 295 m2 zsaluanyagot és 6500 kg 12-es illetve 400 kg 8-as betonvasat.

Az elkészült ciszterna tetejére került a paillotte /afrikai pihenőház/ ennek zöld hullámpala tetejét piros fehér zöldre tervezzük festeni, hogy emlékezzünk kis magyar hazám adakozó állampolgáraira.

meretDJI 0061

A ciszterna építésének 3 nagy fázisa volt, az alaplemez, a fal és végül a fedlap megépítése. Aki ilyesmit még nem épített, csodálkozva és hitetlenkedve fogja venni: 600 zsák cement, 6500 méter 12-es betonvas, 67 M3 beton, rengeteg fa anyag, 24.000 liter víz… és sok munkás kéz.
A munkaszervező önkéntes segítségünk, Zsolt, még pont le tudta vezényelni hazaindulása előtt a fedlap betonozást. Érdemes egy pillantást vetni a fedlap zsaluzatát alátámasztó erdőre, amire került a vasalás.
zsolt7395

A ciszterna oldalfalának betonozása nagy próbatételnek tette ki a kongói munkásokat, szakembereket. A kényes művelethez megvártuk a száraz évszak kezdetét, ami idén egy kicsit később érkezett. Nagy volt az izgalom az alaplemez betonozása után, mert az utókezelés vagy 3 hétig is nagyon fontos, ne repedjen meg a vízzáró beton, és tartsa majd az esővizet. A következő művelet a ciszterna fölé magasodó pájott,( ami alatt a betegek hűsölhetnek, főzőcskézhetnek.) betonozása a ciszterna aljától, egy 9 méter magas középső beton oszlop nyúlik az ég felé, ami majd tartja a tető szerkezetet.

DJI 002022

A ciszterna betonozása nagy próbatételnek tette ki a kongói szakembereket, munkásokat és a munkálatokat felügyelő Durkó Zsoltot, aki megfeszített erővel próbál mindent a a Magyarországi szakemberek által diktált szabályok szerint végezni. Köszönet ezért mindenkinek, köszönet az Építőmíves Kft-nek a tervezésér a Lanterv Kft-nek és a Kenese Mérnöki Irodának akik mint társszerzők vettek részt a tervezésben. Köszönet Bordás-Varga Nórának /aki a kórházat önkéntes munkában tervezte meg/ hogy továbbra is nyomon követi az építkezés menetét Köszönet, hogy továbbra is féltő gonddal figyelik a munkálatokat,és jótanácsaikkal segítik a ciszterna építését. Kongóban nem egyszerű egy ilyen építkezés: a sódert nagyobb kövekből törik össze kézzel, kalapáccsal. Zsákokban biciklin tolják a helyszinre. A ciszterna aljának betonozását vasalás után egyszerre kell elvégezni, hogy a beton egyben kössön meg. Így 40 ember 4 helyen kézzel /egy betonkeverő volt csak/ 2 órás váltásban keverte a betont. A betonozáshoz szükséges vizet ami a mi esetünkben 30 000 l víz kannákban fejen, biciklin hordták oda. Mindezt 35 fokos melegben!!! A képeket készítette: Durkó Zsolt MPE OCM

001006

Nagy esővíztárózó épül a kórház vízellátását /nem ivóvíz/ biztosítani. Kongóban, noha a szeptembertől júniusig tartó esős évszakban szinte naponta esik az eső, és egy-egy esőzés napi 50-80 mm csapadékot biztosít, a nők és a gyerekek napi szinten a fejükön 20-30 literes kannákban, lavorokban hordják haza a pénzér vett vizet mosásra, főzésre, mosogatásra. A kórház által biztosított nagyméretű tetőfelület adta az ötletet, hogy ciszternát kéne építeni. Támogatók is az ügy mellé álltak és Magyarországon önkéntes munkában az Építőmíves Kft megtervezte a 200 köbméteres ciszternát! Köszönet ezért, és köszönet a Lanterv Kft-nek és a Kenese Mérnöki Iroda Kft-nek, akik mint társtervezők segítettek a tervezésben. Anyagi forrásokat  több helyről is kaptunk:  Béres  János és a magyarországi EPK gyülekezet, Alliance Internationales France, Saint Denis Egyházmegye, Franciaország, magánhagyaték az Egyház egyetemes küldetéséért, hálásan köszönjük segítségüket!

DJI 0025

DJI 0021


Nagy öröm és megtiszteltetés érte kis szemklinikánkat március hó első napjaiban. Magyarországról hat honfitársunk érkezett látogatóba! Szerencsés véletlen, hogy pont ekkorra készült el a B épület, a rendelő, amit 9 hónap alatt húzott fel Gaby mester és csapata.

SAM 6591SAM 6627

A kórház második épülete a rendelő, a Lumiére Pour le Monde támogatásával készült el, tervező Bordás- Varga Nóra aki önkéntes munkában tervezte meg a kórház épületeit. Az új épület megáldása előtt kis beszédet mond, Azbej Tristan Államtitkár és Hölvényi György EP képviselő.

Végre megérkezett a 2 hónapja Kaminában ragadt teherautó a maradék tetőfedő palával. Így hamar tető alá került a rendelő épülete, és mostmár hatalmas tempóban haladunk a belső munkálatokkal. Beindult az ablakok beállítása, a plafon munkálatai, a belső ajtók gyártása, a villanyszerelés és a belső vakolás. Igazán, szépen haladunk. Közben az utca fronton rendezzük, rendeztetjük a terepet, van ott egy kövezett árok az egészet újra kell csinálni. A Kongói hatalmas esők elvezetése ezt megkívánja.

DSCF548DSCF5431

Két hónapja várjuk a rendelőre a tetőt, két hónapig cammogott egyik kátyúból a másikba a teherautó, és most végre itt van! Megérkezett, de csak a fele, másik fele leragadt Kamina városban a vasútállomáson, most be van fedve a ház FELE és fő a fejünk, mi legyen. El is határoztam, hogy veszünk itt bármilyen palákat és befedve folytatjuk az épitkezést. Rakhatjuk a tetőt, majd nekilátunk a vasablakok és a belső ajtók legyártásának, a villany és vízszerelésnek, végül jöhet a belső vakolás, járólapok lerakása, csempézés..... és festés! A kék konténert alapítványos támogatásból vásároltuk meg, nélkülözhetetlen raktár az építkezésnél!

DSCF3945DSCF3965

Centrumunk építész mestere, Nóri ajánlotta: tegyünk bizonyos helyekre fénycső ablakot! A fogadóépületben van két kis helyiség, ahova a természetes fény alig tud bejutni, ez a kartonozó-recepció és a gyógyszereladó. Apróka, 2x2 méteres helyiségek, jó árnyékos, eldugott helyen. Nóri felvette a kapcsolatot a magyarországi Velux Kft képviselettel, akik nagylelkűen ajándékoztak két fénycső ablakot klinikánk számára. Ezúton is szeretném megköszönni e nagylelkű gesztust.

DSCF2573DSCF2578

Elkészült az aljzatbeton, kezdődhet a préselt tégla gyártása majd a falazás.

DSCF0626DSCF0627

Lassan, de tovább folyik az építkezés, a munkálatok egy napra sem álltak le: kerítés építés, aggragátorház, betegeknek WC, és ami most a legsűrgősebb, a napenergia szisztéma kiépítése. Mbuji-Mayi-ban az áramszolgáltatás nem működik, néha egy-egy órára bekapcsolják, de többnyire hónapokig sincs áram. A kórház működése viszont áram nélkül elképzelhetetlen. Az aggregátor igen nagy gázolajszükséglete miatt, úgy döntöttem, hogy kiépítjük a napelemes szisztémát. A tervezett napelemes áramellátás számításaim szerint az összes áramszükséglet 70 %-át fedezni fogja. Ezzel rengeteg pénzt tudunk majd megspórólni.

A napelem tartószerkezete, és a már felszerelt panelek.

DSCF6279DSCF6910

Kongóban építkezni nem könnyű dolog. Helyesebben, az attól függ, hogy az ország melyik részén. Az RD Kongó 2 millió 345 ezer négyzetkilométer alapterületű, e miatt érthető, hogy a távolságok hatalmasak, több problémát okozva, ami főleg az ellátás terén érezhető.

Építkezni például háromszor drágább Mbuji Mayi-ban, mint Kinshasában, a fővárosban, vagy Lubumbashiban, a déli vidéken Tanzániához és Zambiához közeli Katanga megyében. Egy szerencsés egybeesés következtében, pont a száraz évszak közepén volt Lubumbashiban szemészeti misszióm, és éppen ekkorra kaptunk egy nagyobb hozzájárulást az építkezéshez.
-Itt az alkalom, hogy megpróbáljunk valamit, ajánlottam Gaby mesternek.

 A szemészeti kórház építésének alakulása: elkészült a második koszorú, a tető következik!

Richárd testvér készített egy rövid videót a készülő befogadó épületről: www.youtube.com/watch?v=0YyYmZUULY4
https://www.youtube.com/watch?v=j2V3DmEZiis
Készül a tető ácsszerkezete!

epitkeepitkee

Készülnek a vasbeton koszorúk a szemészeti kórház befogadó épületéhez.

2015 februárjában elkezdődött az építkezés. A Bordás-Varga Nóra mérnök által, önkéntes munkában tervezett, szemészeti kórház befogadó épületének építési munkálataiba kezdtek bele. 

IMG 6978IMG 6987

Első lépésként egy konténert vásároltunk a Summa Artium alapítvány támogatásából. A konténer fölé tető került, a tető mellé esővízgyűjtő tartály. Az építkezési területet ideiglenes kerítéssel körbekerítettük.

Örömmel értesítem a honlap olvasóit, hogy önkénteseink, Bordás -Varga Nóra építész a kórház tervezője, és Geiger József mérnök, szerencsésen hazatértek Kongói küldetésükből. A Nemzeti Együttműködési Alap pályázatán nyert pénzből, megtörtént a kórház építési projekt legfontosabb kezdő lépése: a kórház tervezése, és a tervek elfogadtatása a hatóságokkal. Az út minden várokozásunkat felülmúlt: a Szent Raphael szemészeti centrum megkapta az építési engedélyt!

Köszönet illeti ezért Bordás- Varga Nóra építészt a kórház tervezőjét, aki a legapróbb részletekig kidolgozott, magas szakmai felkészültséggel elkészített tervrajzzal utazott ki Kongóba. Köszönet Geiger József mérnöknek, hogy Kongóban szerzett építési tapasztalataival segítette a munkát. Köszönet az Arcade Studio Kft dolgozójának, Paulin Pálnak a tervek digitalizálásáért, a digitális látványtervért mely a Kongóba kivitt szórólapokra is rákerült. Köszönet Kocsis Ferencnek a gyönyörű makettér melynek nagy sikere volt odakint.

Íme egy rövid képriport az ünnepélyes alapkőletételről, és főbb eseményekről:

amakettDSCN0318
A kórház makettje Kocsis Ferenc munkája.   Az elkészült pódium, rajta a molinó, melyet önkénteseink vittek ki Kongóba.

Örömmel értesítem támogatóinkat és a honlap olvasóit, hogy alapítványunk, a Nemzeti Együttműködési Alap által kiírt pályázaton, két millió Ft támogatást nyert kórház építési projekthez. 
Még 2010-ben alapítványi támogatással sikerült 3 kis telket venni, mely telkek a Szent Raphael szemészeti centrum tulajdonába kerültek. Részlet Béres János Mbuji-Mayiban tett látogatása alakamából készített filmből: https://www.youtube.com/watch?v=3EhT5U-xOHA

18518view

 

 A centrum bérelt épületekben végzi gyógyító munkáját, a helyiségek a betegek bentfekvését nem teszik lehetővé.